WAŻNE

Zmiany w uwierzytelnianiu płatności kartą w internecie od 1 stycznia 2021

W związku Ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw oraz dyrektywy PSD2, z dniem 1 stycznia 2020 roku wprowadza się zmiany w obsłudze silnego uwierzytelniania transakcji kartowych realizowanych w Internecie za pomocą usługi 3D Secure. Niniejszym pragniemy przybliżyć państwu istotę tych zmian.

Zmiana będzie polegała na ustanowieniu drugiego czynnika uwierzytelnienia. Dwuskładnikowe uwierzytelnianie będzie polegało na wprowadzeniu w pierwszej kolejności kodu PIN a następnie kodu SMS (kod PIN + SMS).

Aby ustawić kod PIN należy zalogować się do portalu KartoSFERA.pl, w zakładce „3DS”, znajduje się opcja ustanowienia kodu PIN do transakcji internetowych. Kod PIN będzie ustalany przez Klienta jednorazowo i skutkować będzie dla wszystkich posiadanych kart oraz wydanych w przyszłości. Będzie także możliwość zmiany kodu PIN do transakcji internetowych w Kartosferze. Dodatkowo w zakładce 3DS pojawi się lista transakcji internetowych klienta, w których doszło do uwierzytelnienia. Przy każdej z nich będzie przycisk pozwalający oznaczenie danego Akceptanta jako Zaufanego, czyli nie wymagającego uwierzytelnienia przy następnych transakcjach. Klient będzie mógł określić parametry graniczne dla transakcji realizowanych w ramach “zaufanej”, tzn ograniczyć czas i kwotę.

Od początku 2021 roku, Klienci będą musieli zdefiniować w Kartosferze kod PIN, aby realizować transakcje z zabezpieczeniem 3D Secure. W przypadku, gdy Klient nie dokona ustanowienia kodu PIN do transakcji internetowych w Kartosferze, po 1.01.2021 transakcja nie zostanie uwierzytelniona a tym samym nieskuteczna(dotyczy tylko stron, które wymagają uwierzytelnienia 3D Secure).

Realizowanie transakcji z uwierzytelnieniem 3D Secure

Do końca roku 2020, Klienci którzy nie ustanowią kodu PIN do transakcji internetowych, będą realizowali transakcje tak jak do tej pory. Podczas transakcji otrzymają SMS z kodem do wprowadzenia na ekranie. System będzie wykrywał, czy Klient ustanowił drugi czynnik uwierzytelnienia i wyświetlał odpowiednio ekran z prośbą o wprowadzenie jednorazowego kodu SMS lub kodu PIN. Dla Klientów, którzy zalogują się do Kartosfery i ustanowią kod PIN do transakcji internetowych, przebieg uwierzytelnienia będzie zmodyfikowany: na pierwszym ekranie Klient zostanie poproszony o wprowadzenie kodu PIN do transakcji internetowych, a dopiero po jego poprawnym wprowadzeniu, zostanie wysłany SMS i wyświetlony ekran z prośbą o wprowadzenie jednorazowego kodu SMS. Pojawi się także przycisk ponowienia wysłania kodu SMS.

Zachęcamy również do skorzystania z Podręcznik użytkownika KartoSFERA, w którym są opisany wszystkie funkcjonalności portalu KartoSFERA


Standard 3-D Secure został stworzony z myślą o zapewnieniu lepszych zabezpieczeń i dodatkowego uwierzytelniania płatności kartami w internecie. Dzięki temu możesz jeszcze bezpieczniej płacić swoją kartą w sklepach internetowych.

Czym jest 3D Secure ?

Jest to całkowicie darmowe, dodatkowe zabezpieczenie płatności kartą w internecie. Polega na dodatkowym potwierdzeniu wybranych transakcji hasłem SMS i/lub kodem PIN . Hasło otrzymasz na numer telefonu zarejestrowany w Banku Spółdzielczym w Głubczycach.

Jak potwierdzać płatności w ramach 3D–Secure?

3D–Secure działa w sklepach online oznaczonych symbolami MasterCard SecureCode lub Verified by Visa. Jeśli dany sklep internetowy nie korzysta z usługi 3D-Secure, zapłacisz bez dodatkowego uwierzytelnienia.

Krok 1: W sklepie internetowym wybierz płatność kartą debetową.

Krok 2: Podaj dane karty, o które poprosi Cię sklep, m.in. jej numer i 3 cyfrowy kod zabezpieczający, który znajdziesz na drugiej stronie karty.

Krok 3: Potwierdź płatność kodem PIN a następnie kodem jednorazowym otrzymanym w wiadomości SMS.